Гарбузова олія: застосування, користь та шкода для здоровя організму, відгуки лікарів, склад, як вибрати

Гарбузова олія: корисні та небезпечні властивості, протипоказання та що лікує + як приймати для покращення здоров’я

Гарбузову олію одержують із насіння гарбуза методом холодного пресування. При виробництві важливо дотримуватися температурного режиму сушіння насіння (не вище 450 С) та температури виходу олії зі шнекового преса (400 С).

Ці параметри контролюються при холодному віджимі. Підвищення температури тягне за собою значні втрати вітамінів, зміна амінокислотного складу, зменшення корисних властивостей продукту.

Важливо! Масло застосовують у холодному вигляді для заправки готових страв та приготування соусів. Теплова обробка не допускається!


Склад та харчова цінність масла

На фото гарбузової олії видно, що продукт має густу, тягучу консистенцію, яскраво виражений горіховий запах, смак з легкою гіркуватістю, колір від темно-жовтого до темно-коричневого, майже чорного.

Масло не містить у своєму складі білків та вуглеводів. Вміст жирів до 99,5%, калорійність – 895 ккал.

  • Жири представлені насиченими та ненасиченими жирними кислотами. З насичених найбільша питома вага припадає на пальмітинову (9,9-18,8 г), стеаринову (4,8-9,2 г), мірістинову (0,13-0,22 г) жирні кислоти.
  • З мононенасичених до складу входить до 39 г олеїнової кислоти.А поліненасичені представлені незамінними лінолевою (41-г), ліноленовою (0,34-0,81 г), арахідоновою (0,31-0,62 г), які відносяться до омега-6 та омега-3 і не синтезуються організмом людини. . Вони є обов’язковим елементом здорового повноцінного харчування.









Макро- та мікроелементи представлені понад 50 видами.

  • З макроелементів найбільш цінними є К (до 205 мг), який підтримує осмотичну концентрацію крові та кислотно-лужний баланс.
  • Кальцій необхідний для зростання та функціонування кісткової тканини та зубів, його вміст коливається від 25 до 28 мг.
  • Зміст фосфору 25,03 мг, магнію до 14 мг, натрію 3,87 мг, хлору до 15,8 мг на 100 г продукту.
  • Серед мікроелементів переважають залізо, кобальт, фтор, цинк, йод та селен.

Лікувальні властивості гарбузової олії формує багатий вітамінний склад, який включає всі необхідні для життєдіяльності вітаміни.

  • Серед них вітаміни групи В (В1, В2, В3, В5, В6, В9), β-каротин та вітамін А, до 8 мг аскорбінової кислоти (С), 0,37 мг – вітамін Е (токоферол), нікотинова кислоти.
  • Рутин, який зменшує проникність судин та капілярів, захищає шкіру від ультрафіолетового випромінювання, перешкоджає виникненню тромбозу та надходить до організму людини лише з продуктами харчування. Він відноситься до вітамінів групи Р.

Також гарбузова олія багата фосфоліпідами, ефірними оліями, які формують аромат продукту, каротиноїдами, пектином, хлорофілом.