Зміцнення імунітету: ТОП-10 ефективних способів, методів, препаратів та засобів для підвищення імунітету

Зміцнення імунітету: рекомендації лікарів, як підняти або що пропити дорослій людині в домашніх умовах

Імунна система — це сукупність багатьох процесів, які захищають наше здоров’я. Далі ви дізнаєтеся не тільки, що таке імунна система насправді, але, перш за все, ви дізнаєтеся про десять ефективних та науково обґрунтованих кроків щодо зміцнення імунітету.

Ці кроки розділені на 2 частини: у першій частині ви знайдете те, чого слід уникати, якщо ви хочете мати сильний імунітет, а друга частина містить поради про те, як зміцнити імунітет.

Як працює імунна система

Людське тіло — неймовірно складна, але тендітна екосистема, відокремлена від зовнішнього світу тонким шаром шкіри та слизових оболонок. Ці фізичні бар’єри є першою лінією захисту нашої імунної системи та допомагають запобігти попаданню небажаних бактерій, вірусів, токсинів та інших забруднювачів довкілля.

Шкіра та слизові оболонки — це не просто пасивні бар’єри. Шкірні залози виділяють піт із антибактеріальними ферментами, а слизові оболонки виробляють слиз, який діє як пастка для мікроорганізмів.

  • Навіть наш травний тракт не безпорадний. Шлунок – це, по суті, зовнішнє середовище, і за допомогою соляної кислоти він допомагає не лише перетравлювати білки, а й убивати мікроорганізми.
  • Якщо бактерії або вірус все ж таки потрапляють у наше внутрішнє середовище, починають працювати клітини імунної системи, які поглинаються або знищуються чужорідними загарбниками. Інформація про збудник зберігається в імунній пам’яті, тому при наступній зустрічі його буде розпізнано і знищено ще швидше.
  • Завдяки своїй злагодженості імунна система є дуже ефективною, здатною боротися з широким спектром загроз. Послабити імунну систему дуже легко.









Якщо ви запитаєте, що з імунітетом у дорослих? — З наступних рядків ви дізнаєтеся про п’ять найважливіших факторів, які можуть послабити імунну систему, а також про п’ять важливих факторів, що сприяють зміцненню імунітету.

Що послаблює імунну систему

Погляньте на 5 важливих факторів, які послаблюють імунну систему людини, щоб знати, на що потрібно звертати увагу.

Хронічний стрес та ослаблений імунітет

Стресс не завжди має бути негативним. Короткочасний стрес, який допомагає нам виконати важливе завдання, може навіть принести користь. Однак проблема виникає, коли стрес триває надто довго і стає хронічним.

Стрес викликає секрецію гормону кортизолу, який пригнічує запалення та деякі функції білих кров’яних тілець.

Тривалий стрес на роботі, якого ми не можемо позбутися вдома, або напружені особисті стосунки дійсно можуть позначитися на нашому здоров’ї, і ослаблений імунітет може бути проявом цього.

Надлишкова вага як фактор ризику грипу.

Жирові клітини є не лише пасивними сховищами енергії, вони також виробляють гормони та запальні цитозини. Хронічне запалення збільшує ризик таких захворювань, як діабет 2 типу, та погіршує функцію лейкоцитів (лімфоцитів).









Тому ожиріння навіть було визнано незалежним фактором ризику грипу.

Алкоголь не підходить для зміцнення імунітету.

Окрім збільшення ризику раку та захворювань печінки, вживання алкоголю також знижує здатність організму боротися з нападами.

Згідно з дослідженнями, помірне вживання алкоголю вже викликає зміни у функціонуванні імунної системи, і дослідники навіть класифікували хронічних споживачів алкоголю як людей з ослабленим імунітетом.

Крім того, алкоголь погіршує якість сну, що ще більше знижує здатність імунної системи.

Куріння та забруднене повітря знижують здатність імунної системи.

Цигарний дим, вихлопні гази та забруднене повітря є джерелами тисяч різних хімікатів, які безпосередньо впливають на імунну систему. Вони знижують активність одних імунних процесів і, навпаки, підвищують активність інших.

  • Однак, згідно з дослідженнями, ці впливи майже завжди шкідливі.
  • Вони послаблюють імунітет і, як не парадоксально, одночасно посилюють аутоімунні захворювання.
  • Відмова від куріння та відмова від тютюнового диму — один із найкращих кроків до здоров’я.

Вплив забрудненого повітря можна значно знизити, просто провітривши вікна убік від дороги. Якщо це неможливо, домашні очищувачі повітря з ефективним фільтром можуть допомогти.









Цукор збільшує ризик зараження, що послаблює імунну систему.

Біохімія людини – це складний комплекс взаємодіючих реакцій. Таким чином, одна речовина може не впливати на організм, якщо ми приймаємо її в різних формах.

Рафінований цукор у наукових дослідженнях об’єктивно послаблює здатність білих кров’яних тілець поглинати бактерії, даючи їм більше часу для розмноження та збільшуючи ризик зараження. Цей ефект тривав до п’ятої години після їжі з цукром.

Такий же ефект мали сахароза (звичайний цукор), глюкоза, фруктоза, апельсиновий сік та мед. Навпаки, складні вуглеводи (наприклад, у бобових та злакових) та фрукти не показали цього негативного ефекту.

Що найкраще зміцнює імунітет

Наступні 5 факторів важливі для побудови міцного здоров’я та зміцнення імунітету.

Сон як проста та ефективна підтримка імунітету

Хоча наш розум спить, імунна система переходить на більш високу швидкість сну. Збільшується вироблення запальних факторів для знищення патогенів і зміцнюється імунна пам’ять, тому наступного разу відомі шкідники знищуються ще більш ефективно.

  • Гарний і спокійний нічний сон, безперечно, є найбільш ефективним способом зміцнення імунітету та підтримання здорової імунної системи.
  • Сон настільки важливий, що навіть одна безсонна ніч може призвести до послаблення імунітету терміном до декількох тижнів.

Дорослим необхідно 7-9 годин чистого сну на добу. Погіршення імунної системи можна побачити, коли сон скорочується на годину.









Рух ефективно працює на зміцнення імунітету

Під час та після тренування виділяються протизапальні цитозини, а активність лейкоцитів збільшується.

  • Потому потові залози виробляють антибактеріальні речовини, а в холодні місяці збільшується секреція слизу в дихальних шляхах, яка захоплює шкідливі патогени, що позитивно впливає на зміцнення імунітету.
  • Люди, які регулярно переїжджають, мають нижчу частоту вірусних захворювань, легші симптоми та нижчу смертність.

Під час пандемії коронавірусу Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує людям займатися фізичними вправами не менше 150 хвилин на тиждень, а дітям та підліткам — 300 хвилин на тиждень. Цей час можна розділити на кілька днів.

Ретельна гігієна – важливий крок до підвищення імунітету

Миття рук часто повторюється в контексті пандемії COVID-19, але далеко не обмежується ризиком коронавірусу. Це допомагає запобігти, наприклад, грипу, застуді, діарейним захворюванням та інфекційним захворюванням очей.

Тільки за допомогою навчання правильному миття рук захворюваність на діарейні захворювання в громадах знизилася на 40%.

  • У разі грипу, наприклад, хворому колезі в офісі достатньо кашляти, і мікроскопічні краплі покривають навколишні столи.
  • Зате все, що вам потрібно зробити, це спертися на стіл, а потім торкнутися слизової оболонки носа або рота, щоб завершити передачу вірусу.
  • Цього також можна уникнути регулярним миттям рук або чищенням робочих поверхонь.

Окрім регулярного миття рук, також рекомендується регулярно дезінфікувати мобільний телефон, який може стати джерелом зараження.









Різноманітна, багата на вітаміни дієта для імунітету

Вітаміни C та D часто називають вітамінами для імунітету. Однак для нормального функціонування організму необхідні всі необхідні поживні речовини, і нестача більшості з них може виявлятися в ослабленні імунітету.

  • Найкращий спосіб отримати переважну більшість вітамінів, мінералів, незамінних жирних кислот та амінокислот — це різноманітна дієта, що складається з п’яти основних груп продуктів: фрукти, овочі, бобові, цільнозернові, горіхи та насіння.

Тому ці продукти повинні бути в раціоні щодня, і вегани також повинні додавати вітамін B12.1

Фото найкращих препаратів для імунітету